REZİLYANS'A BAŞLA

REZİLYANS BECERİLERİNİZİ UYGULAMAYA BURADAN BAŞLAYIN.

Rezilyans’ın bir zorluktan çıkmak için tek seferlik bir araç değil, pratik yaparak geliştirebileceğiniz ve hayatınız boyunca her tür zorluk karşısında kullanabileceğiniz bir beceriler bütünüdür.

Rezilyans Seviyenizi Ölçün

REZİLYANS TESTİ

Kısa İpuçları

+ Rezilyans, “gelin, sadece işin olumlu tarafına odaklanalım” demek değildir. Öncelikle bütün olumsuz duyguları, olumluya dönüştürmeye çalışmayı bırakmalı ve tüm insani duyguları kabul ederek, hepsini kucaklamayı öğrenmeliyiz.

+ Hayatımızda iniş ve çıkışlar her zaman olacak. Çünkü değişim durmaksızın var ve engellememiz mümkün değil. Çünkü bu değişimlerin çok büyük kısmı kontrolümüz altında bile değil. İşte bu değişim ve iniş-çıkışları yaşarken rezilyans becerileri ile “en iyi ben” haline gelmek amacımız.

Zorlu zamanlarla başa çıkabilmenize yardımcı olmak ve refahınızı desteklemek için 5 temel rezilyans aracı;

-    ÖZFARKINDALIK: Kendimizi gerçekten tanıyor muyuz? Olaylara karşı verdiğimiz tepkiler gerçekten bizi mi yansıtıyor yoksa öğrenilmiş kalıplarımızı mı? Çoğu zaman gerçek duygularımızın farkında olmayız ve bu, davranışlarımıza ve tepkilerimize yansır. Oysa ki özfarkındalığımız arttıkça olaylara tepkilerimizin sebebini anlar ve değişim sağlayabiliriz.

-    ZİHİNSEL ÇEVİKLİK VE ESNEKLİK: Olaylara farklı açılardan bakabilme yeteneği ve problem çözme. Yaşadığımız problemin kökünü tanımlayabilmek için temel bir yetenektir. Bu yeteneği geliştirdikçe çözümü de tanımlayıp yürürlüğe sokabiliriz. Farklı açılardan bakabilme, rezilyansın çok temel taşlarından olan kabul ve teslimiyeti de bize sağlar.
Esneklik ve adaptasyon yeteneğimizi güçlendirdikçe değişime ve yeni durumlara daha rahat uyum sağlayabiliriz.

-    OLUMLU TUTUM VE ENDİŞEYİ YÖNETMEK: Gerçekçi bir iyimser tutumda olmak. Bu felaket senaryolarına sürükleyen olumsuz düşünce tuzaklarından kaçınmamızı sağlar. Geleceğe dair olumlu bakış açısında olmaktır. Ama asla polyannacılık ya da mutluluk oyunu oynamak değildir. Olumlu tutum rezilyansda önemli ve kritiktir. Minnettarlık, rezilyant biri olabilmek için en kolayca kullanabileceğimiz araçlardan biridir. Bizi zorlayan olaylar sırasında bile yaşamımızda iyi şeylere sahip olduğumuzun farkına varmak ve bunun için şükran duymaktır.

-    ÖZYETERLİLİK / USTALIK: Kendi yeteneklerinizi bilmek, güçlü yönlerinizi bilmek, «yapabilirim» tavrına sahip olmaktır. Güçlü karakter özelliğiniz, kullanırken kendinizi tam da olduğunuz kişi olarak hissettiğiniz, kolaylıkla yapabildiğiniz, bunu kullandığınız zaman motive olduğunuz özelliğinizdir. Bunu daha rezilyant olmak için bir kaldıraç olarak kullanabilirsiniz.

-    BAĞLANTI: Bağlantıda olduğumuz, güvendiğimiz biri ya da birileri hayatımızda vardır. Zor zamanlarda destek alabileceğimiz kişiler rezilyans için önemlidir.
Bağlantı sadece biriyle olmak zorunda da değil. Bu bir amaç, bir fikir ya da bir göreve (senin uğruna savaşmaya değeceğini düşündüğün bir amaç-fikir-görev) bağlantı da olabilir. İlişki ve bağlantı zor zamanlarda bizi tekrar ayağa kaldırmak için güçlü araçlardır.

5 temel Rezilyans™ aracının altında geliştirilebilecek birçok beceri  bulunmaktadır. Her biri iş ve özel yaşamınızda karşılaştığınız büyük-küçük, çeşitli zorluklarla başa çıkmanızı sağlar. Gelin, birlikte daha derinleşelim ve hayatınız boyunca her tür zorluk karşısında kullanabileceğiniz bu rezilyans becerilerini birlikte güçlendirmeye başlayalım.

SİZİN İÇİN DOĞRU ÖĞRENME VE GÜÇLENDİRME ARAÇLARINI SEÇİN.

İHTİYACI
ANLAMA

Rezilyans, birçok farklı beceri sunar. Önemli olan sizin hangi yolla öğrenime ihtiyaç duyduğunuz. Bu birebir koçluk ya da eğitim olabilir. Bazen de her ikisini beraber kullanabiliriz. İhtiyacı anlamamız için gelin önce sizinle tanışalım. Lütfen bize yazın.

Detay
KURUMSAL EĞİTİM VE KOÇLUK

Ancak Rezilyant bir kurum değişimlerde, çeşitli dalgalanmalarda ayakta kalır. Sadece rezilyant liderler, ekiplerine yol gösterip, ilham verebilirler. Yöneticileriniz için birebir koçluk ve eğitim, ekipleriniz için ise eğitimlerle rezilyant bir takım oluşturabilirsiniz. Detaylar için lütfen Kurumsal Rezilyans sayfamıza bir göz atın.

Detay
BİREYSEL EĞİTİM VE KOÇLUK

Değişimler, zorluklar, işin içinden çıkamadığınız durumlar, ilerleme ihtiyacı gibi şu anda ya da gelecekte karşınıza çıkacak her durumda Rezilyans beceriler size yardımcı olacak. Bunun için koçluk ve bireysel eğitimlerimizle rezilyant bir insana dönüşebilirsiniz. Detaylar için lütfen Bireysel Rezilyans sayfamıza bir göz atın.

Detay